Skip navigation

O nás

….. jak to kdysi začalo? To se prostě sešlo pár vodáků a začali s sebou brát děti na řeku. Ale to už je dávno, dávno…..

A proč to všechno? Snad proto, že chceme dětem ukázat jak chutná chladná voda po ránu, vostrý slunce v očích, jak se válí mlha nad řekou, jak pálí spálený záda a mozoly na rukou, co je to projetá šlajsna a „cvaknutá“ loď, jak voní večerní oheň a zní kytary, co je to kamarád a daný slib.

Nebo je to potřeba pokračovat v tradici a touha po romantice a dobrodružství?

Po letech zkušeností s vodáckými putovními tábory VŠCHT a ČSA (někteří z nás od roku 1974) jsme založili v roce 1991 vodácký a turistický klub Suchá noha jako neziskovou organizaci se zaměřením na organizování dětských pobytů v přírodě v době zimních a letních prázdnin.

Naši vedoucí (bocmani, kapitáni a dokonce i admirálové) začínali všichni na našich táborech jako děti (makaci) a postupem času začali předávat svoje zkušenosti dalším. V tom vidíme záruku kontinuity, nových nápadů a energie pro další léta. Většina z nich s námi jezdí již mnoho let, mají s prací s dětmi rozsáhlé zkušenosti i potřebná školení. Děti jsou pod stálým dohledem.

Naší hlavní činností je pořádání dětských vodáckých putovních táborů na Vltavě, kterou sjíždíme v úseku cca 70 km – z Vyššího Brodu až do Českých Budějovic.
Pro naše expedice vlastníme veškerý potřebný materiál – lodě pádla, vesty, terénní vozidlo, vlek, stany – prostě kompletní tábornické a vodácké vybavení.
V zimě pořádáme v termínech jarních prázdnin lyžařské výcvikové kurzy .
A na jaře a na podzim připravujeme obvykle řadu jednodenních či víkendových akcí se sportovním zaměřením – turistika, cyklistika, běžky, sjezdovky, kanoistika,….každý si může vybrat.

Putovní vodácké tábory, které pořádáme na Vltavě, jsou vhodné pro děti od 10-ti do 15-ti let, pro začátečníky i zkušené vodáky.

Od dětí požadujeme určitou samostatnost a zvládnuté hygienické návyky. Program je vhodný pro děti, které dokáží strávit část prázdnin bez počítače, telefonů a internetu, touží zažít trochu dobrodružství a romantiky. Ale taky určité nepohodlí, chlad i horko a mozoly na rukách.
Koncepce naší expedice je náročná. Vaříme na ohni, připravujeme dřevo, stavíme a opět balíme tábor, opravujeme lodě a jsme odkázáni sami na sebe. A vše také společně děláme.
„Naše“ děti absolvují základní vodácký výcvik na pramicích – (avšak k dispozici jsou i otevřené kanoe), prožijí 15 dní v přírodě, se spoustu her, výletů, legrace i dobrodružství.

Na Vltavě vybíráme nejkrásnější tábořiště stranou od lidí a na každém z nich pobýváme několik dnů. Během této doby jsou pro děti připraveny nejrůznější hry, sportovní utkání, výlety, táboráky, atd. Táboříme například ve Vyšším brodě – u mlýna, U tří veverek, v Rožmberku,u Fíka (Branná), na louce pod Českým Krumlovem a na Dívčím Kameni a tradičně sjíždíme s loďmi až do Boršova u Českých Budějovic.

Slovo pro nováčky

8. března 2024 11:23 • Suchá Noha

Nejhezčí pohled na svět je prý ze hřbetu koně. Ale nejlepší způsob, jak trávit prázdniny je zcela určitě na vodě. Na vodě zažiješ dobrodružství, romantiku a taky poznáš dobrou partu, co Tě nenechá...


Slovo pro mazáky

14. března 2024 20:44 • Suchá Noha

Tak co, zase se chystáš podniknout s námi to velké prázdninové dobrodružství? Ještě nemáš dost? Zastesklo se Ti po všech těch maličkostech, ze kterých jsou upředeny tábory se Suchou nohou? Už k t...


Slovo pro rodiče

14. března 2024 20:45 • Suchá Noha

Vážení rodiče, chcete, aby i na Vaše děti promluvila Řeka, aby viděly tmavé stíny pstruhů pod lodí a zelené vážky? Aby se probouzely do ranní mlhy nad vodou a zamilovaly si modravou barvu lesů? ...


Co si vzít na tábor

14. března 2024 20:47 • Suchá Noha

Na vodácký tábor doporučujeme si zabalit starší oblečení, které při ztrátě či zničení nebude tak mrzet. Může se stát, že tričko zůstane na břehu a už nikoho nedohoní, nebo naopak uplave někam do v...


Vodácký slovníček

14. března 2024 20:48 • Suchá Noha

Vodák -Zvláštní živočišný druh, trpící afinitou na vodu. Pozná se už v útlém věku, kdy sedí na bobečku u kaluží po dešti a přemýšlí jak by to sjel, kde přitáhnul do vracáku a jak ten va...


Táborový řád

14. března 2024 20:49 • Suchá Noha

Suchonožní táborový řád Naším cílem je, abychom se všichni z každé pořádané akce, vraceli domů s pocity pohody, štěstí a plní energie. A právě proto je nezbytné, aby všichni účastníci respekto...